Wykorzystanie marihuany w leczeniu Parkinsona

Parkinson - popularna choroba neurodegeneracyjna

Choroba Parkinsona - zaraz obok choroby Alzheimera - znajduje się na samym szcycie czołówki chorób neurodegeneracyjnych, na które chorują ludzie. Jest to choroba ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do stopniowego zaniku komórek nerwowych - neuronów. Najczęściej dotyka ona osoby starsze, które ukoczyły 60 rok życia i jest chorobą postepującą, na którą dotychczas nie wynaleziono skutecznego leku, który całkowicie przywracałby do zdrowia.

Sztywność mięśni, maskowata twarz drgawki...

To tylko kilka z licznych objawów jakie daje choroba Parkinsona. Za jej przyczynę obecnie uznaje się złożenie kilku czynników: m.in. predyspozycji genetycznych oraz czynników środowiskowych. Aktualnie jej leczenie sprowadza się do łagodzenia objawów.

THC zawart w marihuanie może leczyć objawy choroby

Badania przeprowadzane licznie na zwierzętach laboratoryjnych pokazują, że zawarty w marihualnie tetrahydrokannabinol (THC) może skutecznie leczyć objawy choroby Parkinsona, szczególnie objawy motoryczne, take jak drżenie, niekontrolowne ruchy oraz bradykinezja. Niezależne badania pokazują, że ten związek zawarty w konopiach łagodzi także obajwy o podłożu psychicznym i problemy ze snem, występujące w przebiegu Parkinsona.

Marihuana cenna ale niedostępna

W Polsce uprawa nasion oraz posiadanie marihuany jest zabronione przez prawo. Możliwe jest jednak nabycie oraz posiaanie nasion do celów kolekcjonerskich, można je nabyć m.in. w sklepach internetowych, sprzedawane są na sztuki.